Refluks żołądkowo-przełykowy u noworodków i dzieci pojawia się, gdy połknięty pokarm z żołądka powraca do przełyku, powodując wymioty lub ulewanie się treści pokarmowej.

SPOWODOWANE JEST TO SŁABSZYM FUNKCJONOWANIEM ZASTAWKI W GÓRNEJ CZĘŚCI ŻOŁĄDKA, KTÓRA ZWYKLE ZATRZYMUJE PROCES COFANIA TREŚCI POKARMOWEJ. SCHORZENIE TO DOTYCZY POŁOWY WSZYSTKICH DZIECI PONIŻEJ TRZECIEGO MIESIĄCA ŻYCIA. MOŻE POJAWIĆ SIĘ WIELE RAZY DZIENNIE, SZCZEGÓLNIE PO KARMIENIU.

Dlaczego tak wiele dzieci ma refluks?

Kiedy połykamy pokarm, zwykle wiele czynników fizjologicznych utrzymuje go w żołądku.

  • Po pierwsze, zazwyczaj siedzimy spożywając pokarm, tak więc grawitacja pomaga utrzymać jedzenie na niższym poziomie.
  • Po drugie, zwykle spożywamy pokarm o odpowiedniej wadze i gęstości, która ułatwia pozostanie w żołądku.
  • Po trzecie, mamy dolny zwieracz przełyku, będący mięśniową opaską wokół dolnego końca przełyku, pomagającą zatrzymać nawrót jedzenia.
  • Po czwarte, przełyk jest dość długi, przyczyniając się do zwiększenia dystansu, jaki musi pokonać pokarm, aby powrócić.

U niemowląt te czynniki nie występują. Przez większość czasu znajdują się w pozycji leżącej, spożywają tylko płyny, nie mając jeszcze dobrze rozwiniętych mięśni i odpowiednio krótki przełyk, a ich przełyk jest odpowiednio krótki. W rezultacie dzieci są znacznie bardziej narażone na pojawienie się refluksu.

Refluks niekoniecznie jest przykrą przypadłością u dzieci. Jeśli spożyte zostały duże ilości mleka podczas karmienia, refluks jest sposobem, w jaki organizm łagodzi dyskomfort związany z nadmiernie wypełnionym żołądkiem.

Jakie są objawy?

Najczęstszym objawem refluksu jest niewielki wyciek mleka po karmieniu. Inne objawy mogą obejmować niepokój lub dyskomfort związany z karmieniem, płacz w trakcie lub po karmieniu oraz intensywniejsze wymioty podczas karmienia. Niektóre dzieci mogą odmawiać pokarmu lub wymiotować tak dużą ilością pokarmu, że nie są w stanie przytyć. Niektóre nawet tracą na wadze. Ważne jest, aby pamiętać, że wiele z tych objawów może być spowodowane problemami zdrowotnymi innymi niż refluks, takimi jak kolka, nietolerancja białka krowiego, infekcje i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Jak łagodzić objawy refluksu?

Bardzo niewiele dzieci (poniżej 5%) z refluksem ma ciągłe objawy do czasu ukończenia pierwszego roku życia. Należy monitorować masę ciała dziecka pod okiem pediatry, który oceni czy występuje u niego refluks, czy nie. Należy pamiętać, że objawy refluksu ustępują z czasem i ich częstotliwość maleje wraz z dojrzewaniem przewodu żołądkowo-jelitowego.

W łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zapalenie przełyku, dysfonia, niedomykalność – powrót zawartości żołądka do jamy ustnej) u niemowląt i dzieci pomocne jest stosowanie syropu antyrefluksowego (zwierający alginian magnezu, symetykon i gumę ksantanową) o mechanicznym działaniu osłonowym zapobiegający cofaniu się treści pokarmowej i ulewaniu pokarmu. Ponadto, można zastosować leczenie niefarmakologiczne. Polega ono na ułożeniu niemowlęcia we właściwej pozycji na plecach lub ułożenie go na brzuchu z podniesioną górną częścią ciała o 30-45 stopni pod kontrolą rodziców. Nie zaleca się pozostawienia niemowlaka w pozycji siedzącej po jedzeniu. Dodatkowo, zaleca się zastosowanie 1-2 tygodniowej próby karmienia mieszanką hipoalergiczną u wymiotujących/ulewających niemowląt karmionych sztucznie. Można również spróbować zagęszczać mieszanki mleczne kleikiem ryżowym, mączką świętojańską albo skrobią ziemniaczaną.

Marki z naszego portfolio: