W naszym portfolio znajdziesz preparaty dla całej rodziny. Wypróbuj produkty wysokiej jakości, które cieszą się doskonałą opinią zarówno w środowisku medycznym, farmaceutycznym jak i wśród pacjentów.

Często występującym problemem zarówno u dzieci jak i u dorosłych jest nieżyt nosa.


Czym jest nieżyt nosa?

Nieżyt nosa to proces zapalny błony śluzowej nosa, charakteryzujący się występowaniem objawów takich jak: niedrożność nosa (blokada), wydzielina z nosa (wodnisty lub gęsty katar), świąd, kichanie. Najczęstszą przyczyną są wirusy i bakterie lub alergeny. W około 90% zaburzeń funkcji nosa stwierdza się zapalenie błony śluzowej.

Skąd biorą się problemy związane z katarem i niedrożnością nosa?

Najczęstszą przyczyną nieżytu nosa jest przeziębienie, ale może być również wynikiem alergii lub innych infekcji. Zainfekowana błona śluzowa zwiększa produkuję wydzieliny (katar), występuje przekrwienie i pojawia się obrzęk, a to powoduje utrudnione oddychanie przez nos.

Dlaczego nie należy lekceważyć kataru i niedrożności nosa?

Zatkany nos utrudnia oddychanie, przeszkadza w jedzeniu i spaniu. Kataru nie należy bagatelizować, ponieważ może przyczyniać się do rozwoju infekcji. Jeżeli katar przedłuża się i towarzyszy mu gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Nieleczony nieżyt (niedrożność) nosa może powodować zapalenie zatok przynosowych, ucha środkowego, oskrzeli, przerosty błony śluzowej nosa – polipy.

Jak skutecznie leczyć katar i niedrożność nosa?

Metoda leczenia kataru uzależniona jest od jego przyczyny i rodzaju. W udrażnianiu przewodów nosowych niezawodne są preparaty (aerozole i krople), które poprawiają komfort oddychania, jednocześnie nie obkurczając naczyń krwionośnych i nie wysuszając błony śluzowej nosa. Krople i spraye obkurczające naczynia mogą być przyczyną polekowego nieżytu nosa (zwłaszcza jeśli stosuje się je dłużej niż 3-4 dni). Ponieważ katar zwykle wymaga leczenia dłuższego niż 3-4 dni, należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania w terapii długookresowej – niektóre preparaty mają takie przeciwskazanie. Warto zatem sięgnąć po preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i jednocześnie delikatnym dla podrażnionej śluzówki nosa, odpowiednie do terapii długookresowej, nie powodujące działań ubocznych.

Marki z naszego portfolio: