Ciemienucha i łojotokowe zapalenie skóry


Czy wiesz, że…?

Ciemieniucha (niemowlęce łojotokowe zapalenie skóry) to powszechny problem, szacuje się, że występuje u około 50 procent niemowląt. Ciemieniucha charakteryzuje się występowaniem złuszczających się żółto-brązowych zmian skórnych (łusek), głównie na skórze głowy. Nazwa ciemieniucha wzięła się od ciemiączka, obok którego się zazwyczaj pojawia. Może również obejmować brwi, powieki, obszar za uszami, fałdy nosa, kark, okolice pieluszkowe, doły podkolanowe, pachowe, łokciowe. Łojotokowe zapalenie skóry zajmuje obszary z dużą ilością gruczołów łojowych.

Co jest przyczyną ciemieniuchy?

Uważa się, że przyczyną ciemieniuchy jest: wysoki poziom tłustej substancji o nazwie sebum, spowodowany nadprodukcją przez gruczoły łojowe; reakcja zapalna organizmu na występujące na skórze drożdżaki Malassezia, które rozwijają się w sebum i odżywiają lipidami; zbyt mała ilość niezbędnego kwasu tłuszczowego zwanego kwasem gamma-linolenowym (GLA), potrzebnego do zabezpieczenia bariery ochronnej skóry. Ciemieniucha nie jest spowodowana niewłaściwą higieną lub alergią.

Dlaczego nie należy lekceważyć tego problemu?

Chociaż ciemieniucha nie boli, nie swędzi, to nie należy jej ignorować, ponieważ łuska utrudnia skórze oddychanie, a główka niemowlaka bardziej się poci. W niektórych przypadkach ciemieniucha może mieć cięższą postać, a łuski mogą prowadzić do powstania na głowie twardej skorupy. Usunięcie takiej zmiany jest trudne, a w niektórych przypadkach może być bolesne i powodować uszkodzenia skóry sprzyjające stanom zapalnym i zakażeniom. Lepiej zareagować od razu, już przy pierwszych objawach ciemieniuchy, wtedy gdy łatwiej się jej pozbyć.

Jakie są sposoby leczenia ciemieniuchy?

Leczenie ciemieniuchy ma charakter etapowy i zależy od nasilenia objawów oraz wieku dziecka. W leczeniu ciemieniuchy podstawowe znaczenie ma systematyczne usuwanie nawarstwień łusek i strupków. W przypadku pojawienia się pierwszych zmian na owłosionej skórze głowy, wskazane jest delikatne wyczesywanie łusek za pomocą miękkich specjalistycznych szczotek niemowlęcych, po wcześniejszym zastosowaniu preparatów rozmiękczających łuskę. Wysoką skuteczność wykazują środki o działaniu zmiękczającym i nawilżającym skórę, np. produkty z olejem z ogórecznika lekarskiego, który zawiera duże ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych (GLA), które są szczególnie ważne dla prawidłowej budowy i funkcjonowania skóry. Zawartość GLA w oleju z ogórecznika jest wyższa niż w większości innych podobnych olejów. Ponadto drożdżaki Malassezia nie wykorzystują oleju z ogórecznika jako źródła lipidów niezbędnych do wzrostu, natomiast rozkładają w tym celu np. oliwę z oliwek. Dlatego w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry zastosowanie oliwy z oliwek lub innych potencjalnych źródeł lipidów może być nieskuteczne, a nawet nasilać ciemieniuchę. W przypadku rozwoju stanu zapalnego z sączącymi wykwitami lub zmian zajmujących rozległe powierzchnie skóry, wskazana jest konsultacja dermatologiczna.

Marki z naszego portfolio: