Mamy rozwiązanie na świąd skóry i pokrzywkę dla dzieci w każdym wieku i dorosłych


Czy wiesz, że…?

Świąd skóry nie jest chorobą, a jedynie objawem. Uczucie świądu może być wywołane przez różne czynniki.

Pokrzywka to zmiana na skórze występująca pod wpływem zadziałania jakiegoś czynnika – tworzą się wypukłe, blade bąble otoczone zaczerwienieniem. Bąble te przypominają zmiany, które powstają pod wpływem kontaktu skóry z pokrzywą.

Pokrzywka zwykle powoduje silny świąd lub pieczenie skóry.

Co jest przyczyną świądu i pokrzywki?

Świąd i pokrzywka pojawiają się nagle lub w wyniku reakcji organizmu na niektóre alergeny, czasem przyczyny nie są znane. Uczucie świądu może być wywołane przez bodźce mechaniczne, termiczne i przede wszystkim chemiczne.

Pokrzywka ostra jest najczęściej wywołana alergią lub lekami. W pokrzywce przewlekłej aż w 80 – 95% przypadków nie udaje się odnaleźć czynnika odpowiedzialnego za jej występowanie.

Dlaczego nie należy lekceważyć tego problemu?

Uporczywy świąd wyzwala odruch drapania, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia skóry, które sprzyja zakażeniu. W następstwie drapania mogą też powstać blizny. Swędzenie skóry jest uciążliwe, może mieć banalną przyczynę (np. przesuszenie skóry, ukąszenie przez owady), ale czasami jest też objawem poważnej choroby.

W przypadku wystąpienia pokrzywki należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ w ciężkich przypadkach pokrzywki może dojść do obrzęków na powiekach i/lub ustach, a także na języku, w gardle i krtani.

Jakie są sposoby leczenia świądu i pokrzywki?

Leczenie świądu skóry powinno być przyczynowe. Leczenie objawowe ma na celu zmniejszenie świądu. W tym celu można stosować preparaty dostępne w aptece bez recepty. Rekomenduje się preparaty, które oprócz szybkiego łagodzenia świądu, jednocześnie zapobiegają zakażeniu skóry i pielęgnują ją, przyspieszając gojenie. Warto wybrać preparaty, które przynoszą szybką ulgę i łagodzą podrażnienie, powstrzymując odruch drapania. To pozwala uniknąć powstawania blizn.

Leczenie pokrzywki wymaga konsultacji z lekarzem (aby zdiagnozować przyczynę) i zwykle opiera się na doustnych lekach przeciwhistaminowych, które powodują zanikanie bąbli i zmniejszają świąd. Jednocześnie stosuje się preparaty na skórę, o działaniu miejscowym, aby złagodzić świąd, zmniejszyć odruch drapania i zapobiec uszkodzeniom skóry.

Marki z naszego portfolio: