Czym jest kamica moczowa?
Kamica moczowa jest jedną z najczęstszych chorób narządów układu moczowego. Charakteryzuje się ostrym, napadowym bólem zlokalizowanym w okolicy lędźwiowej, promieniującym do pachwiny lub podbrzusza. Dolegliwość ta objawia się również uczuciem parcia na pęcherz, skąpomoczem, a w zaostrzonych przypadkach krwiomoczem. Wszystkim tym objawom może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała.
Co jest przyczyną kamicy moczowej?
Czynniki sprzyjające kamicy moczowej mogą być uwarunkowane genetycznie, ale mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości w odżywianiu się, przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów, jak też częstych infekcji układu moczowego. Te czynniki prowadzą do pojawienia się nierozpuszczonych substancji, które w formie kryształków łączą się w coraz większe struktury zwane złogami i nie zostają wydalone z moczem. Z upływem czasu stają się coraz większe i cięższe, budując się w tak zwane kamienie moczowe lub przybierając formę piasku nerkowego.
Dlaczego nie należy lekceważyć kamicy moczowej?
Nieleczona kamica daje znać o sobie nagłym i dokuczliwym bólem, który może prowadzić do wystąpienia nawracającej i bolesnej kolki. Kamica sprzyja zakażeniom bakteryjnym układu moczowego, a nawet uszkodzeniom moczowodu lub nerki. Bagatelizowane kamicy może być poważne w skutkach, a w efekcie wymagać interwencji urologicznej.
Jak leczyć kamicę moczową i jej zapobiegać?
Działania dostosowujemy indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, ilości złogów oraz zaawansowania choroby. Pierwszym krokiem terapeutycznym jest uśmierzenie bólu poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Najczęściej kamień nerkowy nie przekracza 10 mm. Wówczas możliwe jest samoczynne wydalenie złogów z moczem, poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia. Piasek i kamienie mogą być wydalane w różnym tempie, należy więc ułatwić ten proces. Pomocne są tu leki o działaniu rozkurczającym na drogi moczowe, ułatwiające rozpad i eliminację kamieni moczowych oraz działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ze względu na bezpieczeństwo rekomendowane są preparaty złożone z naturalnych składników o udowodnionym działaniu klinicznym, odpowiednie do stosowania w terapii długookresowej. Konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a skuteczne efekty przynosi zastosowanie leków o właściwościach moczopędnych i diuretycznych.
Czym jest i jak łagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego u noworodków i dzieci
Refluks żołądkowo-przełykowy u noworodów i dzieci pojawia się, gdy połnięty pokarm z żołądka [..]
Okres jesienno-zimowy
Jesień i zima sprzyjają infekcjom. Spadki i wahania temperatur, wzrost wilgotności powietrza, opady deszczu i śniegu wystawiają naszą odporność na próbę, zwiększając ryzyko zachorowania. Sięgnij po sprawdzone rozwiązania na kaszel, katar i infekcje ucha.
Dla niemowląt
Jeśli jesteś mamą pobierz nasz Poradnik Mamy, w którym znajdziesz praktyczne informacje i porady, dotyczące najczęstszych problemów zdrowotnych, występujących u niemowląt i małych dzieci.